Uz Međunarodni dan turističkih vodiča

Autor: Ivan Baričević, 3. 3. 2009.

Nesvakidašnji turisti u našem gradu...

Pet novinara i naša voditeljica Marija Sučević uz još dvoje, troje mlađih činili smo dio umirovljeničke ekipe neobičnih turista. U svom gradu šetati tijekom vjetrovitog dana Tvrđavom Brod uz pratnju turističke voditeljice, uistinu je neobičan događaj. Besplatanim stručnim razgledavanjem Tvrđave počastili su nas djelatnici brodske Turističke zajednice povodom Svjetskoga dana turističkih vodiča 21.veljače 2009. godine.

Razlog našeg dolaska nije bio samo zdravo i pametno provođenje slobodnog vremena. Novinarska družina, uz povjesničare, će i ove godine raditi na projektu čija je tema upravo naša Tvrđava. Dakle, išli smo u izvidnicu. Obilazak prvorazrednog spomenika barokne arhitekture 18. stoljeća je predvodila turistička voditeljica Vera Pudić. Pogledali smo i film Bilo jednom u tvrđavi Brod u 18. stoljeću. Danas su ostali tek ostaci tog života. Dio Tvrđave se obnovio, dio će se tek obnoviti.

Iako nismo jedini grad s takvim spomenikom, nakon što sam čula o njezinoj povijesti, veoma se ponosim što je dio moga grada. Mnogi maštamo o životu u metropoli, a nismo ni svjesni što imamo ovdje. Vršnjaci moji, pitam vas znate li što je kavalir, što su kurtine, bastioni, što znači riječ Brod u imenu našega grada, kako se naš grad razvijao? Ne znate? Imate dvije mogućnosti: pričekajte naš dokumentarac o Tvrđavi ili već danas prošetajte do nekadašnjeg kapelanovog stana, tj. turističko – informativnog centra Tvrđave i saznajte odgovore na pitanja.

Romana Ele, 6.e

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola "Antun Mihanović" Slavonski Brod / Antuna Mihanovića 35, HR-35000 Slavonski Brod / os-amihanovic-sb.skole.hr / ured@os-amihanovic-sb.skole.hr