MALA POVJESNICA NAŠE ŠKOLE

Prije nešto više od pola stoljeća u ovu školsku zgradu stupila je prva generacija djevojčica. Tada je to bila ženska škola, kasnije će im se priključiti i dječaci.

20. rujna 1949. godine svečano je otvorena II. sedmoljetka tzv. Ženska škola s 823 upisane učenice u 16 razrednih odjela. Prvi upravitelj škole bio je gospodin Stjepan Bosanac.

Od 1950./1951. šk. god. škola je ustrojena kao osmogodišnja, a zbog poznatih nam povijesnih okolnosti toga vremena, više se ne održava vjerska nastava.

Od 1956./1957. šk. god školu pohađaju i dječaci, a iduće školske godine izlazi prvi broj školskog lista „Meteor“ koji izlazi i danas.

1960./1961. šk. god. škola dobiva ime „Nada Božić“, a za upraviteljicu škole postavljena je gospođa Štefica Bosanac.

1963. jak potres znatno je oštetio našu školu, a za upravitelja je ponovno postavljen gospodin Stjepan Bosanac.

Od šk. god. 1968./69, za direktora škole imenovan je gospodin Ilija Špoljar koji će na tom mjestu ostati do školske godine 1990./1991.

1980./1981. izgrađena i započela s radom područna škola u „Malom Parizu“.

Zalaganjem gospodina Ilije Špoljara, 1983./1984. šk. god. dograđena je i matična škola u Mihanovićevoj ulici.

1991./1992. šk. god. škola je u neovisnoj i samostalnoj Republici Hrvatskoj dobila ime hrvatskog velikana Antuna Mihanovića. Za ravnateljicu škole imenovana je gospođa Marija Katalinić. Škola ima 1200 učenika i 80 uposlenika, a vjeronauk je uveden kao izborni predmet.

1992./1993. šk. god prekinuta je nastava zbog početka agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Škola je središte za prihvat izbjeglica iz BiH. Škola je teško stradala jer je pogođena s desetak razornih projektila iz Bosne. Naši učenici su preseljeni u sigurnije dijelove Hrvatske u Primošten, Kostrenu i Bizovac.   

1993./1994. otvorena je jedna od prvih informatičkih učionica u gradu.

Nakon prestanka ratnih djelovanja od školske godine 1995./1996. škola je uključena u više međunarodnih i državnih projekata. Uvedeno je rano učenje engleskog jezika kao izborni predmet.

1997./1998. školska godina je godina velikog uspjeha, 38 učenika je sudjelovalo na najvišoj natjecateljskoj razini sa zapaženim uspjesima,a košarkaši su osvojili 1. mjesto u Republici Hrvatskoj, škola je priključena na internet.

1998./1999. šk. god je obljetnička godina, škola je primila Županijsko priznanje „Povelju zahvalnosti“ za postignuća i izuzetno visoke rezultate u odgojno-obrazovnom radu kroz 50 godina djelovanja, za posebno zalaganje i humanost tijekom Domovinskog rata. Iste godine otvorena je stalna izložbena postava Antun Mihanović.

Rezultati u odgojno obrazovnom radu i rezultati s natjecanja i smotri na svim razinama u idućim godinama potvrdili su kontinuitet uspješnosti naše škole koja traje više od pola stoljeća.

ANTUN MIHANOVIĆ

Rođen: 10. lipnja 1796. u Zagrebu
Umro: 14. studenoga 1861. u Novim Dvorima nedaleko od Klanjca

Ime Antuna Mihanovića postalo je simbolom nacionalnog ponosa Hrvata. Tu je neprolaznu slavu stekao znamenitim stihovima o ljepotama svoje domovine. To je hrvatska himna Lijepa naša domovino, koju je uglazbio Josip Runjanin.

Budući da je Mihanović studirao pravo u Beču u doba nacionalnih pokreta u Europi  (prva polovica 19. stoljeća ) i sam se Mihanović počeo zanimati za hrvatski jezik i kulturu. Tada je više počeo cijeniti svoj jezik, pa je zato i napisao brošuru Reč domovini od hasnovitosti pisanja vu domorodnom jeziku. U tom važnom spisu, koji se pojavio prije Ilirskog preporoda, Mihanović za hrvatski jezik traži mjesto koje su svojim jezicima dali drugi narodi. To je bio prosvjed protiv latinskog jezika, jer je smatrao da se narodnim jezikom najbolje može iskazati što se želi. Samo se na njemu može stvarati narodna kultura.

Slava što ju je Mihanović stekao pjesmom Hrvatska domovina, odnosno Lijepa naša domovino, čini se još većom i zaslužnijom imamo li na umu da je svoje djelo stvorio u vrijeme kad je Hrvatska ležala u dubokom snu i kad je Gaj na sve strane tražio među malobrojnim hrvatskim piscima suradnike za svoju Danicu. Mihanović je u to doba živio u Rijeci i njegova Lijepa naša bila je jedan od prvih priloga domoljubnim nastojanjima Ljudevita Gaja, koji je pjesmu objavio u Danici 14. ožujka 1835 Od 1991. godine naša škola nosi naziv Osnovna škola Antun Mihanović Slavonski Brod, a dan rođenja Antuna Mihanovića obilježavamo kao Dan škole.

Skip to content