Globe u nastavi

GLOBE U NASTAVI

INFORMATKA
U nastavi informatike često koristimo podatke naših Globe mjerenja.
U nastavnoj jedinici Internet pretražujemo Globe bazu podataka, podatke skidamo sa servera, kopiramo, pravimo grafičke prikaze.

U nastavnim jedinicama Baze podataka (MS Access i MS Excel) Globe podatke koristimo za izdvajanje i sortiranje podataka, grafički prikaz podataka u Excelu, u nastavnim jedinicama u kojima obrađujemo funkcije (min, max, average...) na podacima vježbamo funkcije.

Na satima informatike izrađujemo i obrasce za prikupljanje meteoroloških, hidroloških i bioloških podataka.

Image Hosted by ImageShack.us     Image Hosted by ImageShack.us

GEOGRAFIJA
U nastavnoj cjelini Vrijeme i klima učenici se upoznaju sa svojstvima zraka, poput temperature, tlaka, vlažnosti.
Pri tom se učenici upoznaju s mjernim instrumentima kojim se ispituju navedena svojstva zraka, a koja koristimo u Globe programu (min/max termometar, kišomjer, higrometar).

Pomoću slikovnim priloga (karta oblačnosti) učenici uče razlikovati tipove oblaka i njihova svojstva.

KEMIJA
Mjerenje temperature vode rijeke Save primjenjujemo u nastavnoj jedinici Vode u prirodi, pH vode rijeke Save primjenjujemo u nastavnim jedinicama gdje učimo o kiselinama i lužinama.

Image Hosted by ImageShack.us

RAZREDNA NASTAVA - PRIRODA I DRUŠTVO

U razrednoj nastavi učenici se upoznaju s instrumentima za meteorološka mjerenja, a u nastavnim jedinicama o vodi i osnovnim hidrološkim mjerenjima i kemijskoj analizi vode.

Image Hosted by ImageShack.us

Učenici 8. razreda su održali vrlo uspješan sat u 4. razredu gdje su učenike upoznali s Globe programom i mjerenjima.

TERENSKA NASTAVA

Početkom školske godine smo jedan dan proveli na Terenskoj nastavi na izletištu Poloj. Uz sate matematike, engleskog, povijesti, na Poloju smo izvršili i neka Globe mjerenja: na satu kemije smo mjerili temperaturu Save i određivali pH Save

Sat geografije smo iskoristili da ponovimo i s novim učenicima pokažemo instrumente za mjerenja temperatute i vlažnosti zraka, a proučavali smo i karte oblaka i procjenjivali naoblaku. Mnogi učenici su se zainteresirali za sudjelovanje u Globe-u

Sat biologije smo iskoristili da odradimo protokole iz Globe bioloških mjerenja. Mjerili smo visinu i opseg stabla, pokrovnost krošnje.

DANI OTVORENIH VRATA - PROJEKT  "AFRIKA"

U prošloj školskoj godini naša škola se uključila u UNICEFOV projekt Škole za Afriku. Uz novčane priloge koje su učenici skupljali kako bi sudjelovali u izgradnji afričke škole organizirali smo i niz radionica koje smo predstavili na danu otvorenih vrata. Nastava svih predmeta je bila s temom Afrika.

Globovci su odlučili proučiti koliko zemalja Afrike je uključeno u Globe program i odabrati jednu školu s kojom ćemo uspoređivati naše podatke.

Pretražujući Globe server saznali smo da su škole Afrike dosta aktivne, a odabrali smo jednu od siromašnijih afričkih zemalja, Benin. Pronašli smo jednu od čak 109 škola Benina koje su uključene u Globe program, u gradu Lokossa.

Uspoređivali smo temperature zraka, padaline i vlažnost zraka. Temperatura u Beninu je znatno viša, vlažnost zraka puno veća što smo i očekivali s obzom na vruću i vlažnu klimu, a očekivali smo da će biti i znatno više oborina, što se u toj godini nije pokazalo točno.

Projekt smo  prezentirali ostalim učenicima u školskoj dvorani, gdje je svaka skupina učenika prezentirala svoje uratke. Učenicima škole u Lokossi smo uputili i pismo sa željom da ih i na taj način upoznamo.

ŠKOLSKI  PROJEKTI

smiley Eko kviz "LIJEPA NAŠA" 2012.

Četvrtu godinu za redom učenici naše škole osvjaju 1. mjesto na županijskom natjecanju Eko kviza "LIJEPA NAŠA".

Ove godine je Županijski susret bio u Okučanima 5.3.. a našu ekipu su predstavljali Ena Gubišić (5. razred), Erna Šarić ( 6. razred), Domagoj Šarić ( 7. razred), Ines Ivančić (8. razred). Osim znanja, na natjecanju se bodovao i  školski EKO projekt, koji su naši učenici uspješno predstavili. Naš ovogodišnji projekt  je "Kvaliteta rijeke Save za život".

Za projekt smo koristili podatke iz Globe baze naših hidroloških mjerenja.

laugh Eko kviz "LIJEPA NAŠA" 2011.

Treću godinu za redom učenici naše škole su osvojili PRVO mjsto na županijskom natjecanju Eko kviz "LIJEPA NAŠA".

Prošle godine je Županijski susret bio u Okučanima 11.2.2011. a našu ekipu su predstavljali Erna Šarić ( 5. razred), Domagoj Šarić ( 6. razred), Ines Ivančić (7. razred), i Florijan Galić (8. razred). Osim znanja, na natjecanju se bodovao i  školski EKO projekt, koji su naši učenici uspješno predstavili. Naš prošlogodišnji projekt  je "Svjetlosno onečišćenje".

smiley Projekti koje smo radili za Globe državne smotre

Prošle godine smo radili projekt s učenicima OŠ Đuro Pilar: "Kemijska analiza vode prirodnog i umjetnog vodotoka"

2010. godine smo radili projekt s učenicima OŠ Sibinj: "Temperaturne razlike između Slavonskog Broda i Sibinja"

2009. godine smo radili projekt    "Međuutjecaj temperature zraka i temperature kopnenih voda"